NCP1117ST18T3G Power Management ICs 950mV LDO Voltage Regulators
Walton Electronics Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : original
Model Number : NCP1117ST18T3G
Certification : ISO9001:2015standard
Place of Origin : original
MOQ : 10pcs
Price : 0.08-0.10USD/pc
Payment Terms : T/T,Western Union,PayPay
Supply Ability : 1000pcs/months
Delivery Time : 2-3 workdays
Packaging Details : Tube,Reel,Tray
Package/Case : SOT-223-3
Mounting Style : SMD/SMT
Quiescent Current : 10 mA
Dropout Voltage : 950mV
Dropout Voltage - Max : 1.1 V at 100 mA
Output Type : Fixed
Contact Now
NCP1117ST18T3G LDO Voltage Regulators Power Management ICs original
Features
• Output Current in Excess of 1.0 A
• 1.2 V Maximum Dropout Voltage at 800 mA Over Temperature
• Fixed Output Voltages of 1.5 V, 1.8 V, 1.9 V, 2.0 V, 2.5 V, 2.85 V,
3.3 V, 5.0 V, and 12 V
• Adjustable Output Voltage Option
• No Minimum Load Requirement for Fixed Voltage Output Devices
• Reference/Output Voltage Trimmed to ±1.0%
• Current Limit, Safe Operating and Thermal Shutdown Protection
• Operation to 20 V Input
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring
Unique Site and Control Change Requirements; AEC−Q100
Qualified and PPAP Capable
• These are Pb-Free Devices
Applications
• Consumer and Industrial Equipment Point of Regulation
• Active SCSI Termination for 2.85 V Version
• Switching Power Supply Post Regulation
• Hard Drive Controllers
• Battery Chargers
Product Attribute Attribute Value
Product Category: LDO Voltage Regulators
Mounting Style: SMD/SMT
Package/Case: SOT-223-3
Output Voltage: 1.8 V
Output Current: 1 A
Number of Outputs: 1 Output
Polarity: Positive
Quiescent Current: 10 mA
Input Voltage, Min: 3.2 V
Input Voltage, Max: 20 V
Output Type: Fixed
Minimum Operating Temperature: 0 C
Maximum Operating Temperature: + 125 C
Dropout Voltage: 950 mV
Series: NCP1117
Packaging: Reel
Packaging: Cut Tape
Packaging: MouseReel
Brand: onsemi
Height: 1.69 mm
Ib - Input Bias Current: 4.2 mA
Length: 6.7 mm
Line Regulation: 0.4 mV
Load Regulation: 2.6 mV
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 4000
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Voltage Regulation Accuracy: 0.01
Width: 3.7 mm
Unit Weight: 250 mg
Product Tags:
NCP1117ST18T3G Power Management ICs
NCP1117ST18T3G LDO Voltage Regulators
950mV LDO Voltage Regulators
Wholesale NCP1117ST18T3G Power Management ICs 950mV LDO Voltage Regulators from china suppliers
NCP1117ST18T3G Power Management ICs 950mV LDO Voltage Regulators Images